Ви є тут

Що таке буріння свердловин?

  1. Навіщо проводять буріння скважен?
  2. Які види буріння існують?
  3. Які етапи буріння?
  4. Від чого залежить ціна на буріння свердловин?
  5. Які існують особливості буріння для різних грунтів / регіонів?
  6. Переваги буріння з компанією Geoscience.

Буріння свердловин - один з методів сучасної геології, застосування якого дозволить максимально точно визначити структурні особливості земної кори на будівельному майданчику (розвідка). Разом з тим, крім розвідувальної функції буріння вирішує сприяє вирішенню багатьох інших завдань, пов'язаних з будівельним процесом.

Цілі застосування техніки буріння на місцевості

Геологічна розвідка - основне цільове призначення гірничих виробок на будівельному майданчику. Крім цього, цінність справжнього комплексу робіт відзначається в випадках:

  • Локалізація та апробування родовищ корисних копалин для подальшої їх видобутку.
  • Налагодження систематичної видобутку корисних копалин з надр Землі. Наприклад, газоподібні або рідкі копалини. Однією з різновидом таких конструкцій є водозабірні свердловини.
  • Підтримка будь-якого виробничого процесу. До переліку таких виробок входять дренажні, спостережні, нагнітальні свердловини та ін. Їх актуальність відзначається також в питаннях підтримки безаварійної експлуатації будівель і в процесі забезпечення інженерного захисту території.
  • Ознайомлення з геологічною будовою території, взяття зразків грунту і води для подальшого аналізу.

Різновиди свердловин в залежності від їх цільового призначення

Свердловина - вироблення, що має строго циліндричну форму, може мати різну глибину і діаметр в залежності від розмірів бурильного інструменту і цільового призначення. різновиди:

  1. Геологорозвідувальні . Служать для виявлення корисних копалин в надрах землі, які утворилися в результаті геологічних процесів. Глибина таких гірських виробок може вимірюватися кількома кілометрами.
  2. Експлуатаційні Це один з наймасштабніших видів буріння в Україні, чималу частку якого займає буріння водозабірних свердловин.
  3. Гірничі виробки технологічного і допоміжного значення . Свердловини такого типу можуть бути задіяні у всіляких галузях господарювання для підтримки робочого процесу.
  4. Інженерно-геологічні свердловини . Таке буріння здійснюється в своїй більшості перед початком будівельних робіт (на стадії проектування) і дозволяє отримати отримати уявлення про геологічну обстановку на ділянці.

Залежно від типу свердловини і характеристик ґрунтової породи на будівельному майданчику може бути задіяний різна техніка і обладнання для виконання послуги.

Свердловини для інженерно-геологічних вишукувань відрізняються від всіх інших такими моментами:

  1. Діаметр гірничої виробки не змінюється з поглибленням бурильного інструменту.
  2. Інженерно-геологічна свердловина передбачає відбір проб грунту без порушення його структури, а також зразків ґрунтових вод.
  3. Може бути великий розкид точок для буріння.
  4. Є джерелом цінної інформації для подальшого будівництва (надає дані про геологічну і гідрогеологічному будові).
  5. Є можливість проведення випробувальних заходів навіть після завершення буріння.
  6. По завершенню всіх дослідних заходів свердловина ліквідується для виключення вірогідності циркуляції ґрунтових вод.

Технологічні способи буріння свердловин, що практикуються в Україні

Ґрунтова структура в різних регіонах країни може відрізнятися кардинально. Залежно від цього показника і типу свердловини, визначається спосіб виконання робіт:

  • Колонковий. В якості основного бурильного інструменту тут виступає бур, виконаний в фомі кільця з різцями. Обертання такого інструменту під навантаженням призводить до руйнування гірської породи і поглибленню бура. При цьому центральна частина свердловини не зачіпається (керн - джерело цінної інформації для геологів).
  • Обертальний долотний буріння. При цьому поглиблення здійснюється суцільним забоєм. Такий спосіб особливо актуальне для освіти експлуатаційних свердловин. Долотний буріння особливо актуально, якщо водоносний горизонт розташований на значній глибині і серед породи підвищеної щільності.
  • Шнековий метод. Буріння при цьому здійснюється обертовим шляхом. Гірська ж порода по ходу виконання робіт піднімається за допомогою гвинтовий стрічки (шнека) від місця забою до гирла свердловини.
  • Ударно канатне буріння. Цей метод передбачає скидання породоразрушающего снаряда на місце забою. Використання такої технології затребуване на глинистих ґрунтах і суглинних.
  • Гідроударний техніка. Цей спосіб передбачає вращательно-ударне буріння і застосовується при необхідності виконання робіт на скельних породах грунту високої міцності.
  • Пневмоударні спосіб. Бурові роботи тут забезпечуються пневмоударником, принцип дії якого відповідає відбійних молотків.
  • Вібраційний метод. Тут використовуються спеціальні вібраційні бурові установки. Вібраційне буріння застосовується для виконання робіт на ділянках з водонасиченими геологічними розрізами, які формують осадові грунти.

Механічне або ручне буріння свердловин?

Бурові роботи можуть бути виконані як автоматизованими установками, так і з залученням повністю ручного інструменту. І якщо перші наводяться в рух паливним або електричним двигуном, то другі - виключно за рахунок фізичних зусиль.

Застосування ручного обладнання в питанні буріння свердловин є затребуваним лише в тих випадках коли під'їзд автоматичної техніки на досліджувану майданчик не має можливості через будь-яких чинників.

До складно доступним ділянок відносяться:

  • Схили зі значним кутом нахилу.
  • Територія з високим відсотком заболоченности.
  • Підвальні приміщення вже зведених споруд.
  • Шахти, штольні, шуфри і гірничі виробки інших типів.
  • Крижаний покрив водних об'єктів незалежно від його міцності.

Geoscience підтримує тенденцію мініатюризації важкої техніки, все більше використовуючи аналогічні малогабаритні бурові агрегати на заміну ручного інструменту.

Залежно від завдань, які ставляться перед інженерами в ході буріння, формується склад робіт, а також визначаються інші технологічні моменти, які, в свою чергу, і впливають на вартість послуги.

Скільки коштує буріння в Україні і які чинники можу впливати на вартість послуги?

В Україні ціна даної гео-послуги стартує від 250 грн за метр квадратний. Разом з тим, вартість буріння свердловин може вимірюватися як тисячами, так і десятками тисяч гривень в залежності від висунутих вимог замовника і наступного ряду моментів:

  1. Геологічні особливості території.
  2. Глибина, на яку необхідно поглибити свердловину. Багато в чому це питання залежить від призначення будівельного об'єкта. На даний параметр також може впливати місце залягання водоносного горизонту.
  3. Тип використовуваної техніки буріння. Для виконання послуги може бути задіяний як ручний, так і автоматизований інструмент. Відсутність можливості застосувати автоматичну техніку з огляду на рельєфних особливостей ділянки завжди є здорожує фактором будь-яких геологічних вишукувань.
  4. Діаметр свердловини. Від цього показника залежить діаметр бурової техніки і тип бурильного інструменту.
  5. Загальна кількість гірничих виробок. Визначальним фактором тут є площа, поверховість майбутньої споруди і її цільове призначення.

Вартість буріння розвідувальних свердловин (під геологічні вишукування):

Глибина гірничої виробки

Призначення скважини

Вартість

До 10  метрів

Одноповерхове будівництво, спорудження котеджного типу

від 400 грн

10 - 20 метрів

Багатоповерхове будівництво

від 550 грн

20 метрів та більше

АЗЗ, лінійні об'єкти, споруди підвищеної небезпеки і т.д.

За індивідуальним погодженням

* Значення глибини свердловини вимірюється в метрах погонних - ключовий параметр формування вартості послуги.

Вартість буріння свердловин на воду

Регіон

90 мм*

110 мм

125 мм

140 мм

Дніпро

600 грн

900 грн

1200 грн

1450 грн

Київ

750 мм

1100 грн

1350 грн

1500 грн

Хмельницький

550 мм

850 грн

1150 грн

1350 грн

* Діаметральний розмір свердловини

Зі зверненням до послуг компанії Geoscience є можливість виконання комплексу геологічних послуг по всій Україні. Для уточнення орієнтовної вартості буріння для Вашого регіону зв'яжіться з менеджером.

Всі ціни, запропоновані в таблиці, мають орієнтовні значення і узгоджуються індивідуально.

Буріння свердловини на воду - від чого залежить вартість бурильних операцій?

Залежно від трудомісткості процесу, вартості насосного обладнання, узгодженого з замовником ціна може коливатися. Додатковим чинниками, що впливають на підсумкову ціну буріння на воду можуть бути:

  • Матеріал, обраний для виготовлення головної колони. Для свердловини на воду можуть бути використаний метал, пластик і ряд інших матеріалів.
  • Умови роботи в період виконання геолого-розвідувальних заходів.
  • Діаметр обсадної труби, що використовується для облаштування свердловини.
  • Ступінь поглиблення гірничої виробки (глибина свердловини). Даний показник залежить від рівня залягання грунтових вод на майданчику.
  • Тип грунту на місці проведення бурильних робіт.

Що отримує замовник зі зверненням за наданням послуг до Geoscience

  1. Виїзд інженера для аналізу умов для геологічних вишукувань. Тут же фахівець зробить розрахунок монтажних робіт, а також визначить кількість необхідних матеріалів.
  2. Виконання безпосередньо бурильних заходів на майданчику забудови.
  3. Придбання всіх додаткових матеріалів для буріння і облаштування свердловин на воду (водоносні обладнання, труби, фільтра та інші).
  4. Монтаж фільтрувального обладнання для очищення води.
  5. Установка і налагодження системи автономного водопостачання.

Шнековая техніка - самий бюджетний варіант буріння свердловин

Це найбільш поширений вид буріння в питанні дослідження структурних характеристик грунту в контексті предстроітельних робіт на майданчику. Крім низької вартості шнекове буріння відрізняється наступними перевагами:

  • Є можливість детального відстеження всіх структурних змін в шарах грунту.
  • Технологія дозволяє визначити процентний склад грунту на місцевості забудови.
  • Чи вдасться розвідати крейдяні родовища.

Перелік робіт, при яких може бути задіяний метод

  1. Проведення інженерно-геологічної зйомки (розвідувальні заходи).
  2. Облаштування буронабивних паль, а також буро-ін'єкційних виробок.
  3. Локалізація цінних мінеральних ресурсів, що залягають близько від поверхні землі.
  4. Сейсмологічні геофізичні випробування, а саме підготовка вибухових шпурів.
  5. Здійснення буріння під водозабірні свердловини на пісковиках.
  6. Будівельні операції, пов'язані з монтажем труб, паль, стовпів і інших конструкцій стержнеобразного типу.

Особливості виконання буріння для грунтів з різними характеристиками

Найлегшим способом буріння є робота зі шнекової буровою установкою на піщано-глинистої грунті або грунтах з невисокою щільністю. Однак кожен регіон відрізняється своїми особливостями рельєфу, тому особливості бурових робіт існують скрізь (в залежності від виду грунту):

  • Нестійкий грунт. У ролі такого можуть виступати перенасичені вологою піски і пливуни. Буріння тут виконується з максимальною частотою обертання бура. Крім цього може знадобитися паралельне кріплення стінок свердловини.
  • Грунт з високим вмістом гравію, щебеню, гальки. При цьому також слід підтримувати високі обороти (не нижче 300 об / хв). Для того, щоб придушити вібрацію при цьому збільшується вага бурильного інструменту за допомогою утяжеляющих шнеків.
  • Грунти з валунами включеннями. В даному випадку важливо працювати на низьких оборотах бура з мінімізацією навантаження на нього.
  • Пісковики і аргіліти. Такий тип ґрунту підлягає буріння з використанням Долотов з твердосплавними різцями.
  • В'язкі глинисті грунти. Ускладнює фактором при цьому є налипання глинистих частинок на буровому механізмі і шнеках. Результатом же такого явища є підвищене тертя бурового інструменту зі стінками гірничої виробки. Рішення проблеми: максимально знизити швидкість буріння (подача інструменту повинна здійснюватися зі швидкістю не більше 10 см в хвилину), періодично додавати воду в свердловину, а також періодично робити паузи з повним вилученням інструменту зі свердловини і його чищенням.   

Який тип ґрунту домінує на майданчику забудови? - основний показник, що формує технологічний процес бурильних робіт.

Техніко-економічні показники буріння

Справжній параметр крім геологічних особливостей місцевості враховує також глибину буріння і деякі інші моменти. Основні параметри технологічного режиму:

  1. Навантаження на вершину гірничої виробки, створювана бурильних інструментом.
  2. Частота обертання обладнання.

Більшість свердловин не вимагають додаткового навантаження на шнековий інструмент для проведення буріння - його ваги з додатковим реактивним зусиллям досить для впровадження в грунт. З практики, максимально ефективної швидкістю обертання бура при створенні інженерно-геологічних свердловин є частота 100 - 250 оборотів в хвилину. При значному зниженні цього параметра погіршується процес транспортування витягується матеріалу з свердловини. 

Етапи проведення бурильних робіт. Послідовність інженерних рішень

Буріння вдає із себе складний технологічний процес, до складу якого входить цілий перелік процедур, а саме:

  1. Підготовча стадія. Тут мається на увазі виїзд інженера на майданчик, виділену для забудови, з метою проведення аналізу всіх технологічних умов виконання робіт. Вивчається природна приналежність грунту, рівень залягання водоносного горизонту. На підставі результатів визначаються характеристики майбутньої свердловини:
    • Місце освіти гірничої виробки (розташування).
    • Габаритні розміри (діаметр, глибина).
    • Тип конструкції (актуально при бурінні свердловини на воду).
  2. Лабораторний етап моніторингу. На цій стадії визначаються структурні особливості грунту.
  3. Вибір техніки. Залежно від умов буріння може бути задіяна як важкий автоматичне обладнання, так і ручний інструмент (при відсутності можливості під'їзду техніки). Крім цього на вибір арсеналу впливає характер грунтів і цільове призначення самої свердловини.
  4. Розмітка. Тут здійснюється підрахунок загальної кількості свердловин, необхідних для буріння, а також проектується їх майбутнє розташування.
  5. Проведення буріння свердловин.
  6. Якщо мова про інженерно-геологічну бурінні, то наступним етапом буде відбір зразків ґрунту і ґрунтових вод для подальшого лабораторного аналізу.

Підготовча стадія буріння - головне на старті!

Основними роботами, необхідними до виконання перед початком основних бурильних заходів є:

  • складання переліку та порядку виконання робіт на папері;
  • зонування будівельного майданчика з нанесенням розмітки;
  • вирубка насаджень в зоні будівельний операцій;
  • підготовка підстави для роботи бурової установки;
  • зведення тимчасового фундаменту для монтажу цистерн з пальним, буровим розчином і т.д.
  • установка і налагодження допоміжного технологічного обладнання;
  • підведення ліній, що відповідають за електропостачання робочої техніки і обладнання;
  • проектування і монтаж підстави для зведення бурової вишки з подальшою установкою допоміжних елементів;
  • установка вишки зі зведенням її на необхідну для буріння висоту.

По завершенню підготовчих робіт на ділянці повинне піти експертний висновок спеціальної комісії про те, що техніка повністю справна і готова до експлуатації.

Крім вище викладеного переліку робіт, перед стартом на ділянку необхідно завезти обсадні труби, долото, дрібну допоміжну спецтехніку, а також вимірювальні прилади.

Практичні зауваження інженера геолога - техніка виконання буріння в професійному виконанні:

  • Проби ґрунту повинні відбиратися на глибині не менше 1 метра. Підсумкова ж глибина свердловини може вимірюватися десятками метрів в залежності від її функцій, розмірів і значущості майбутньої будови.
  • Грунт витягнутий зі свердловини, яка відпрацьовується, розподіляється по поверхні майданчика і утрамбовується.
  • На всіх етапах буріння в обов'язковому порядку здійснюється санація. 

Переваги буріння свердловин зі зверненням до послуг Geoscience

  1. Безкоштовна консультація фахівця з виїздом на ділянку проведення бурильних операцій.
  2. Використання в роботі інноваційних технологічних рішень. Цей момент визначає не тільки високу швидкість виконання всіх робіт, але і гарантує точність одержуваної інформації.
  3. Можлива робота з об'єктами підвищеної складності. Geoscience має необхідне обладнання та людськими ресурсами для геологічних вишукувань під об'єкти будь-якого призначення, на будь-якому типі рельєфу.
  4. Широка географія робіт. Можливо виконання всіх геологічних робіт в будь-якому регіоні України без подорожчання вартості наданої послуги.
  5. Офіційне оформлення факту співпраці. Всі умови робіт обумовлюються перед стартом робіт, в тому числі їх склад з формуванням точної кошторису.
  6. Надання документів про виконання робіт з винесенням рекомендацій і пропозицій щодо усунення можливих проблем.

У переліку послуг Geoscience всі види заходів, пов'язаних з бурінням свердловин, дослідження території під забудову, інженерного захисту ділянки, формування проектної документації і т.д